Основні поживні речовини
Білки, жири, вуглеводи, мінеральні речовини, вітаміни, вода, клітковина – все це відноситься до поживним речовинам. Вони є найважливішими компонентами їжі для здоров'я людини.
Організм перед використанням поживних речовин розщеплює їх. Потім розщеплені ферменти всмоктуються через стінки травного тракту і потрапляють в кровотік. Такі речовини, як білки, жири і вуглеводи дають організму паливо у вигляді калорій. Тому їх називають «енергетичними поживними речовинами».
Поживні речовини, що не забезпечують організм енергією - мінеральні речовини, вода, клітковина, вітаміни - не менш важливі для організму, ніж "паливо". Це "будівельні та витратні матеріали".
Білок вкрай важливий для росту всіх тканин і їх ремонту. Білок допомагає у виробленні антитіл, гормонів, ферментів. Для всіх хімічних реакцій, що протікають в організмі, ці речовини необхідні. Такі продукти як хлібні злаки, м'ясо, риба, бобові, горіхи, яйця і молочні продукти є основними джерелами білка.
Вуглеводи діляться на 2 типу. Моносахариди – прості вуглеводи і цукри та полісахариди – складні вуглеводи, які містяться в цільних злаках, овочах, фруктах, горіхах і ягодах.
Клітковина, яка виконує в організмі фунції "чистильника" і є основною "їжею" для корисної мікрофлори кишечника, також відноситься до складних вуглеводів.
Жири - «захисники», вони захищають органи, даючи їм енергію; допомагають засвоювати деякі вітаміни і рятують організм від простудних захворювань. Жири діляться на три види: насичені, мононенасичені і поліненасичені.
Насичені жири можна зустріти в м'ясі, кокосовому маслі і молочних продуктах харчування.
Мононенасичені жири - в оливках і горіх арахіс.
Поліненасичені жири містяться в кукурудзяному, кунжутній, бавовняному та ін. рослинних оліях, а також у соєвих бобах.
Мінеральні речовини і вітаміни організм отримує з їжі. Організм сам не виробляє ці речовини і тому повинен отримувати їх з продуктів харчування. Деякі мінеральні речовини необхідні людині в мізерно малих кількостях (мікроелементи), інші ж обчислюються більш значними цифрами – мл і гр (макроелементи).
Вітаміни вважаються важливими речовинами для підтримки життєдіяльності організму. Але фахівці в області харчування все частіше говорять про те, що по-справжньому "працюють" природні вітаміни, що містяться в натуральних продуктах харчування. У природі немає вітамінів в чистому вигляді! Кожен вітамін "супроводжується" складним комплексом біологічних, який і сприяє його засвоєнню організмом.
Клітковина ще один біологічно важливий елемент живлення, якого потребує організм людини. Клітковина - це неперетравлювана частина рослинної їжі - харчові волокна-складні вуглеводи. Їжа, збагачена клітковиною, знижує ризик розвитку захворювань ШКТ і допомагає зберегти здоров'я серцево-судинної системи. Клітковина так само може знизити ризик виникнення раку грудей і товстого кишечника. Дієтичні харчові волокна допомагають організму очищатися від шкідливих і отруйних речовин, одночасно, складні вуглеводи є "їжею" для мікрофлори кишечника, від самопочуття якої залежить здоров'я організму і його імунітет.
Вода є незамінним компонентом життєдіяльності організму. Вода-прекрасне середовище для розчинення і транспорту як органічних, так і неорганічних речовин; і реакцій метаболізму. Процес травлення і всмоктування в кров поживних елементів відбувається в рідкому середовищі. Продукти життєдіяльності виводяться з організму за допомогою води. Здійснення більшості функцій організму відбувається завдяки воді. Нестача води в організмі поступово призводить до порушення роботи всіх внутрішніх органів. Клітини головного мозку найчутливіші до нестачі води. Клітини головного мозку постійно видаляють токсичні продукти, що з'являються в результаті їх діяльності.
- РататуйЯркие овощи, вкус лета и потрясающий аромат - всё это рататуй, рецепт которого мы предлагаем ниже.Повна версія статті
- Почему нельзя есть одну и ту же пищу каждый деньВ современном темпе жизни мы привыкли завтракать, обедать и ужинать быстро и удобно. Поэтому в рационе преобладает в основном одна и та же еда.Повна версія статті