Не такі смачні? Чому взимку багато відмовляються від свіжих овочів
Самонавіювання
Наприклад, помідори «просто як пластмасові». Знову ж таки всі вони парникові, і, значить, нічого корисного в них немає. Ще люблять філософськи поміркувати: не дозрівають вони взимку в наших краях, отже, нашому організму вони і не потрібні в цей час. Наші предки обходилися без них, і ми теж обійдемося.
- Періодично чую такі міркування від своїх пацієнтів, - розповідає Костянтин Спагіїв, лікар-гастроентеролог, кандидат медичних наук. - Особливо люблять про помідорах поговорити. І це, зізнаюся, мене засмучує. Чому? Тому що реально замінити їх якими-небудь іншими продуктами взимку складно. В них є такий найважливіший компонент, як лікопін. Найсильніший і полезнейший антиоксидант, що перешкоджає розвитку багатьох видів раку, включаючи пухлини простати у чоловіків і молочної залози у жінок, захищає судини від атеросклерозу, перешкоджає старінню. І серед зимових продуктів за вмістом лікопіну томатам просто немає заміни. Розумію, що вони не такі смачні, красиві і ароматні, як влітку. Скажу більше, влітку в них більше лікопіну. Про його зміст свідчить колір: чим він більш насиченим і темніше, тим більше цієї речовини. А сьогодні помідори мають блідий вигляд. Але навіть в них міститься лікопін у великих дозах. І, крім того, його засвоюваність нашим організмом можна підвищити (див. інфографіку).
А ось по відношенню до огірків я не такий категоричний. Це дуже хороший продукт, дуже легкий, калорій в ньому майже немає, але і всіх інших компонентів - теж майже немає. Їх дуже мало, і ті, що є, присутні в масі інших продуктів. І якщо ви відмовитеся взимку від огірків, то нічого страшного не станеться. Хоча якщо можете собі дозволити, це буде здорово.
Перці на снігу
- Ситуація з болгарським перцем ближче до помідорної, - продовжує Костянтин Спагіїв. - У них взагалі дуже багато різних вітамінів і корисних речовин, але в червоних, жовтих і оранжевих перцях багато лютеїну і особливо зеаксантину. Вони і надають їм колір. Перці вкрай корисні взагалі, і для зору особливо: ці пігменти накопичуються в сітківці, захищаючи її від так званої макулярної дегенерації - головної причини сліпоти у зрілому віці.
Зелёный перец тоже полезен, хотя лютеина и зеаксантина в нём не так много. Вообще все зелёные дары природы важны каждый раз, когда вы едите мясо. В них содержится хлорофилл, который защищает от негативного действия гема - красного пигмента, придающего цвет мясу и крови. Во многом с ним, а не только с канцерогенами, образующимися при готовке, связывают способность мяса вызывать рак толстого кишечника. Поэтому каждый раз, когда вы едите мясо, к нему нужно обязательно в сопровождение что-нибудь зелёное - перец такого цвета, сельдерей, китайская капуста, другие салаты или просто зелень. Поскольку мясо едят круглогодично, всё это бывает нужно и зимой.
При этом полезность практически любых зимних овощей можно увеличить, если есть их не сырыми. Как объяснить этот парадокс? Ведь при температурной обработке в них погибает много полезного. Во-первых, готовить их нужно чуть-чуть, чтобы они получались как макароны аль денте (на зубок) (см. инфографику). Так полезности не успеют разрушиться, а матрица из клетчатки, составляющая каркас овощей, станет более мягкой и рыхлой и будет легче отдавать полезные вещества. Следовательно, доступность их увеличится. По-друге, готувати краще завжди на олії (можна додати його і потім), так як більшість корисних речовин жиророзчинні і для їх всмоктування потрібно масло. З цієї ж причини, якщо ви все-таки хочете сирих овочів, не їжте їх просто так - робіть з них салат і завжди заправляйте його олією, майонезом або сметаною.
- РататуйЯркие овощи, вкус лета и потрясающий аромат - всё это рататуй, рецепт которого мы предлагаем ниже.Повна версія статті
- Почему нельзя есть одну и ту же пищу каждый деньВ современном темпе жизни мы привыкли завтракать, обедать и ужинать быстро и удобно. Поэтому в рационе преобладает в основном одна и та же еда.Повна версія статті